Zielone herbaty - Hojicha ほうじ茶


Oceniłam już kilka różnych produktów na moim blogu ale wszystkie były albo zupkami albo czymś koreańskim. Co powiecie na coś typowo japońskiego? Może herbatkę?



Dzisiaj ocenię herbatę, którą jakiś czas temu kupiłam w Złotych Tarasach w Warszawie. Nie myślałam wtedy o tym jaki konkretny rodzaj herbaty ma to być, wiedziałam tylko, że chcę zieloną. Najlepiej liściastą, która nie kosztuje fortuny. Tym o to sposobem zakupiłam herbatę typu Hojicha.



Hojicha różni się od innych japońskich herbat tym, że jest opiekana nad ogniem w porcelanowym pojemniczku. Przechodzi węglowym dymem oraz traci swój zielono-herbaciany kolor. Może nie brzmi to zachęcająco ale pomimo tego, że liście herbaty są brązowe a smak lekko dymny, to jest naprawdę przyjemna. Inna w smaku od reszty zielonych herbat, które mogłam spróbować.


Kubeczek do zaparzania liściastych dobroci. :D

 Jest jednocześnie na tyle delikatna i niezbyt pobudzająca, że nadaje się do picia dla osób starszych oraz dzieci. Jest także doskonała po pełniejszym posiłku. Ten gatunek jest również używany do przygotowania dań typu ‘ochazuke’ gdzie miska z ryżem i aromatycznymi składnikami jest zalewana gorącą herbatą z domieszką bulionu dashi lub bez. Przyznam, że kombinacja nietypowa i jeszcze nie zdążyłam jej wypróbować ale myślę, że to mogłoby wypalić.



Herbatę przygotowuje się w sposób następujący: zaparza się wrzątkiem naczynie, z którego będziemy rozlewać herbatę i zalewamy ją wodą o temperaturze około 90 stopni Celsjusza na 15 sekund. Im mocniej ją trzymamy w czajniczku, tym mocniejsza będzie w smaku. Także jej smak robi się bardziej głęboki im dłużej herbata stygnie lub stoi w czarce. Najlepiej jest więc wypić ją jak będzie nieco ciepława, żeby skosztować jej prawdziwego smaku.



Co ciekawe ta paczuszka starcza na dość długo. Z jednej łyżeczki zaparzam nawet 4 filiżanki herbaty i wszystkie smakują dość intensywnie i smacznie. Mimo, że kosztowała mnie 32 złote i nie jest to może mała kwota tak wcale szybko się nie kończy.

Czy sięgnę po nią raz jeszcze? Tak.
Smak oceniam na: Bardzo dobry.

Informacje o produkcie:

Hojicha
Producent: MARUKA Co. Ltd., Prefektura Shizuoka, Japonia.
Wartość odżywcza w jednej porcji: 0 kcal.
Zakupione w: Kuchnie Świata, Złote Tarasy, Warszawa.
Dostępne: Większość sklepów z orientalną czy sprowadzaną żywnością typu Kuchnie Świata i Allegro.
Cena: 32 zł.                                                      


1 komentarze:

  1. importerem tej herbaty (i większości japońskich dostępnych w Kuchnie Świata) jest kokoro.pl, w ich e-sklepie jest o wiele taniej, ta herbata kosztuje tam 22,50zł

    http://www.kokoro.pl/?module=Products&action=GetProduct&sectionId=74&productId=57

    Ja herbat w Kuchnie Świata już nie kupuję, strasznie zawyżone ceny. Oczywiście przy zakupch online dochodzą koszty wysyłki, ale kokoro ma darmową od 200zł (może zakupy z przyjaciółmi?). Ja herbaty kupuję też na nagomi.pl (inny asortyment niż od kokoro, ceny zazwyczaj niższe, chociaż trzeba brać pod uwagę, że producenci inni), mają tanią opcję przesyłki listem za 6zł przy zamówieniach do 0,5kg

    http://www.nagomi.pl/zielona-herbata-o_c_2_1.html

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

 

Zaprzyjaźnione strony

O mnie

Moje zdjęcie
Zbieram różniste różności od dziecka. Teraz jest czas na figurki made in Japan z pieczątką z Chin (a może na odwrót..?). Przygotujcie się na zrzędzenie, opinie, recenzje, szmery bajery oraz zdjęcia właściwie czegokolwiek co może mi wpaść w ręce i pachnie chociaż trochę Japonią i nie tylko, bo w sumie czy jest powód by NIE zrobić wpisu na temat małej moe przywieszki?